Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Czcigodna Sługa Boża Wanda Malczewska wielką Czcicielką Eucharystii - konferencja, prof. dr hab. Maria Janik - Czachor

Warszawa- Jasna Góra, 28 marzec 2020

 Wielebni Ojcowie, Ojcze Tomaszu - Opiekunie Wspólnoty Eucharystycznej, Pani. Zofio,
Drodzy Członkowie Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego, Szanowni Pielgrzymi!

W imieniu naszej rodziny dziękuję W. Ojcu Moderatorowi Tomaszowi Leśniewskiemu za zaproszenie na kolejny Zjazd Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego. Z satysfakcją przyjęliśmy wiadomość, że program kolejnego Zjazdu przewiduje m.in. konferencję poświęconą Czcigodnej Sł. Bożej Wandzie Malczewskiej (1822-1896), naszej kuzynce. Chcemy przypomnieć, ze Wanda- znana Polska mistyczka i wizjonerka - dnia 15.08.1873r. przepowiedziała wielkie zwycięstwo armii polskiej nad wrogiem, skutkujące odzyskaniem niepodległości, co rzeczywiście nastąpiło w 1920 roku. Pamiętajmy, że Wanda żyła w okresie największych klęsk i niedoli narodu polskiego. Jako dziecko widziała entuzjazm i krwawą porażkę Powstania Listopadowego z 1830r. W wieku dojrzałym przecierpiała wszystkie rozbite nadzieje tragedii Powstania Styczniowego 1863 roku. Jej mistycyzm religijny, przejawiający się w ekstazach i wizjach, łączył się z głębokim, gorącym umiłowaniem zniewolonej Ojczyzny.

Czytaj więcej...

Prymas niezłomny w moim życiu - prof. dr hab. Bożena Borycka

Świadectwo

W moim dzieciństwie i wczesnej młodości Prymas Wyszyński był postacią mało znaną ale w moim wyobrażeniu, wielkim człowiekiem w Polskim Kościele, niedoścignionym wzorem Mędrca. Nie miałam okazji jednak bezpośrednio uczestniczyć w nabożeństwach i Mszach św., które ks. kardynał celebrował i głosił homilie. Moje wyobrażenie o kardynale Stefanie Wyszyńskim jako największym Autorytecie Kościoła doby PRL, kształtowały Jego listy pasterskie, powszechnie znana historia peregrynacji kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, Śluby Jasnogórskie, także przekaz medialny (obszerny - zwłaszcza z uroczystej inauguracji pontyfikatu i z I pielgrzymki Ojca Św. Jana Pawła II) oraz z ogromnym szacunkiem i czcią wypowiadane świadectwa ludzi kościoła a potem przeżywanie Jego śmierci. Następnie, już na przełomie wieków, dwie szczególne książki; „Wszystko postawiłem na Maryję” i „Zapiski więzienne”, autorstwa prymasa Wyszyńskiego bardzo przybliżyły mi Jego postać, myśli i nauczanie i wyzwoliły podziw dla Niego i Jego hartu ducha.

Czytaj więcej...

Eucharystia w życiu Czcigodnego Sługi Bożego kard.Stefana Wyszyńskiego - konferencja, prof. dr hab. Bożena Borycka

Wstęp

Rok 2020 jest bogaty w ważne dla Naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce rocznice i wydarzenia. Jednym z nich, obok 100. lecia urodzin naszego rodaka świętego papieża Jana Pawła II i 100. rocznicy bitwy warszawskiej tzw. „Cudu nad Wisłą”, jest beatyfikacja sługi bożego kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego. Dlatego podczas tegorocznego Zjazdu Eucharystycznego nie mogło zabraknąć tematu poświęconego in spe błogosławionemu prymasowi, określonego przez ojca świętego Jana Pawła II mianem Prymasa Tysiąclecia, który „wszystko postawił na Maryję i to tę Jasnogórską” - wielkiemu promotorowi Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej - matki naszego Bractwa Eucharystycznego.

Czytaj więcej...

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd